Pokud se rozhodujete, zda pronajmout svou nemovitost k dlouhodobému pronájmu nebo raději krátkodobému, typu Airbnb či podobné platformy, měli byste znát výhody a nevýhody každé z nich.
Jedna ze zásadních výhod krátkodobého pronájmu je vyšší zisk, a to někdy až dvakrát či třikrát oproti tradičnímu dlouhodobému pronájmu. Cena za noc se odvíjí od ceny za ubytování v hotelu či penzionu v dané lokalitě.
Další zisk také získáváte z poplatků za úklid. Částku za osobu si určíte sami a pokud pronajímáte nemovitost po celý rok, může se jednat o docela slušnou sumu.
Při pronájmu přes platformu Airbnb vidíte hodnocení jednotlivých hostů. Máte tedy relativně jistotu, že si u sebe neubytujete někoho, na koho později budou stížnosti od sousedů, případně zanechá váš byt v nepořádku. I vy následně budete své hosty hodnotit, a to co každý uživatel Airbnb chce, jsou kladné reference do budoucna. Samozřejmě výjimky se vždy najdou. Pokud k takové situaci dojde a vy přeci jen budete muset řešit škody způsobené hostem, jako hostitel na platformě Airbnb jste pojištěni a škody tak hradí Airbnb. I při dlouhodobém pronájmu si sice můžete vyžádat reference od předchozích pronajímatelů. Ty ale nemusí být vždy pravdivé a vy nemáte jistotu, že se daná osoba bude k vašemu bytu chovat s patřičným respektem.
Další bezpochybnou výhodou krátkodobém pronájmu je fakt, že vaši hosté vždy zaplatí plnou částku za ubytování v předstihu. Nebudete tedy nikoho nahánět a snažit se získat své peníze. Plná částka přibude na vašem bankovním účtu v momentě, kdy se hosté ubytují. Na druhou stranu, při dlouhodobém pronájmu máte jistotu pravidelného zisku po dobu, na jakou byla smlouva sjednána. Při pronájmech přes Airbnb nemáte záruku, že vaše nemovitost bude po celý rok plně využita, tudíž dopředu nevíte, kolik vyděláte.
Jednou z nevýhod krátkodobého pronájmu je to, že budete muset nemovitost stále uklízet, tak aby byla vždy připravena pro nového hosta. Pokud se vám hosté budou střídat po třech dnech, strávíte spoustu času úklidem. Můžete si však na tuto službu někoho najmout.
Byt, který krátkodobě pronajímáte musí být samozřejmě plně vybaven, tak aby byl pro hosta plně funkční. Na začátku, bude tedy třeba sáhnout do kapsy.
Na rozdíl od dlouhodobého pronájmu, kdy po podpisu smlouvy s nájemníky nejste tak často v kontaktu, budete se svými klienty komunikovat mnohem častěji. Vyžadujete to určitou dávku sebezapření a odhodlání ale vzhledem k tomu, že zisk je v konečné fázi dvakrát či třikrát větší než při klasickém pronájmu, to jistě stojí za to.